Co to jest attyka? Czy warto zainwestować w dach z attyką?

Znany od dawien dawna dach o niewielkim spadzie znów wraca do łask współczesnych konstruktorów. Płaski dach najczęściej nachylony jest pod kątem 2 do 15 stopni. Obecnie zastosowanie takiego rozwiązania umożliwia stworzenie dodatkowej przestrzeni, którą z powodzeniem można wykorzystać na taras, ogród, parking, czy miejsce plenerowych imprez i ogródków kawiarnianych. Świetnie sprawdza się w budowlach miejskich, w których brakuje przestrzeni wolnej od ruchu ulicznego. Oprócz niesamowitych widoków na całe miasto, umożliwia także spędzanie czasu na świeżym powietrzu bez osób, które obserwują ogród przechadzając się ulicą. To rozwiązanie jest także stosowane na wsiach, w przypadku budowy domów jednorodzinnych. Wysokie budowle umożliwiają obserwacje całej okolicy bez konieczności wychodzenia z domu.

Co to jest attyka?

Attyka stanowi element konstrukcyjny budynku, który wystaje ponad powierzchnię dachu. W najprostszym tłumaczeniu attyka jest po prostu ścianką, bądź balustradą, która zabezpiecza przed upadkiem z dużej wysokości. We wcześniejszych latach swojej świetności stosowanie attyki miało jedynie ukazywać piękno danego budynku. Dzisiaj można ją dostrzec nie tylko na kościołach i pałacach, lecz także w nowoczesnym budownictwie. We względu na wygląd attyki można podzielić na następujące rodzaje:

  • attyki pełne
  • ażurowe
  • grzebieniowe
  • z uskokami

Dobrze wykonana attyka nadal pełni swoje funkcje ozdobne, a dodatkowo może działać jak bariera ognioodporna. Skutecznym rozwiązaniem jest także ocieplenie dodatkowej ściany, wystającej ponad dach. To właśnie ona jest najbardziej narażona na działanie warunków atmosferycznych. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu można cieszyć się funkcjonalnością i pięknym wyglądem przez długi czas.

Czy warto zainwestować w dach z attyką?

To rozwiązanie, znane już od stuleci, pozwala na stworzenie zupełnie nowej, niezależnej od miejsca, przestrzeni do spędzania wolnego czasu. Dzięki niemu można stworzyć najpiękniejszy pod słońcem ogród, który będzie zachwycał i cieszył oko zarówno jego właścicieli jak i przybyłych gości. Oglądanie swojej okolicy z lotu ptaka może okazać się niezwykłym sposobem spędzania wolnego czasu. Ogród na wysokościach sprzyja także romantycznym spotkaniom przy świecach, a także organizacji wielu zabaw.

Na pytanie, czy warto zainwestować w takie rozwiązanie, każdy musi odpowiedzieć sobie indywidualnie. Jeśli podniebny ogród nie jest wielkim marzeniem i nie wydaje się być kuszącą opcją to warto z tego zrezygnować. W sytuacji, kiedy pragnie się niesamowitych wrażeń i stworzenia nietypowego miejsca, które zachwyci każdego niezależnie od pory roku odpowiedź inwestycyjna brzmi: Tak.

Pomysły na wykończenie attyki

O tym, jak będzie wyglądała attyka w ostatniej fazie, decyduje architekt i wykonawca. Ten murek na szycie dachu może przybrać dowolną formę i kolor. Może stanowić jedność z całym budynkiem, bądź zupełnie odwrotnie- być oderwaną od niego częścią. Dowolność w wyborze materiałów, a także dekoracji zapewnia swobodę wyboru i różnorodność. Osoby decydujące się na wykonanie attyki z całą pewnością znajdą materiały odpowiadające im indywidualnym predyspozycjom. Zastosowanie metalowych elementów będzie podkreślało nowoczesność budynku i świetnie sprawdzi się w przypadku tworzenia podniebnego parkingu samochodowego. Elementy wykonane z cegły podniosą walony estetyczne i sprawią, że niemalże płaski dach zyska nowy wdzięk. Różnokolorowe elewacje przyczynią się do stworzenia przytulnej przestrzeni, w której spędzanie wolnego czasu będzie prawdziwą przyjemnością.

Poprzedni artykułNiezbędnik majsterkowicza- w jakie narzędzia warto się wyposażyć?
Następny artykułIdealny przedpokój- czyli co na ścianę w przedpokoju?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj