Czym usunąć silikon? Praktyczne rady

Z biegiem czasu sylikon przestaje pełnić swoją funkcję i traci przyczepność. Stary sylikon, który już nie trzyma się płytek, okien, czy kabin prysznicowych- przepuszcza wilgoć i powoduje więcej szkód, niż pożytku. W takiej sytuacji konieczne jest położenie nowej warstwy sylikonu. Aby jednak to zrobić, należy pozbyć się wcześniejszej uszkodzonej wersji. Na szczęście usunięcie sylikonu jest proste i możliwe nawet z użyciem domowych środków czystości. Oto kilka praktycznych porad.

Płyn do mycia naczyń metodą na sylikon

W przypadku usuwania sylikonu z twardej i gładkiej powierzchni skuteczny okaże się płyn do naczyń. Duża ilość tego środka do czyszczenia garnków należy umieścić na starym sylikonie, a następnie- po około 15 minutach- zetrzeć go za pomocą gąbki, szmatki, bądź papieru toaletowego. Jeśli po tym czasie sylikon stanie się twardszy, bądź trudny to usunięcia, należy zastosować szpachelkę i stopniowo odrywać go od powierzchni. Jeśli w domu brakuje odpowiedniej szpachelki to można wykorzystać nóż kuchenny. W takiej sytuacji należy jednak uważać, aby nie uszkodzi powierzchni, do której przywarł sylikon.

Kostki lodu? Czemu nie!

Aby usunąć świeży sylikon można wykorzystać kostki lodu. Obłożenie nimi świeżo pokrytego miejsca sprawi, że niezaschnięty produkt pokruszy się i zacznie stopniowo odpadać. To rozwiązanie jest skuteczne ze względu na prostotę swojego działania. Resztki sylikonu, które nie odpadną pod wpływem lodu, można delikatnie usunąć szpachelką, nożem lub zetrzeć gąbką. Kostki wymagają jednak czasu. Choć sylikon przeważnie ma zastosowanie w temperaturze +5°C, to jednak przyłożone kostki należy trzymać przez kilka minut.

Czym usunąć stary sylikon?

W przypadku popękanego, starego sylikonu można zastosować dwie metody działania. Jedna z nich opiera się na wykorzystaniu ostrego nożyka, który ułożony pod odpowiednim kątem będzie odrywał uciążliwy materiał kawałek, po kawałku. Ta metoda wymaga czasu i skupienia, bowiem źle ułożony nóż może zarysować powierzchnie i wyrządzić więcej szkód. W przypadku niepewnej ręki warto od razu zastosować środki dostępne w każdym sklepie budowlanym, które gwarantują łatwe i szybkie pozbycie się problemu, bez obaw o porysowanie powierzchni.

Metody chemiczne, pozwalające na usuwanie zaschniętego sylikonu, zdają się być najskuteczniejsze. Środki dostępne na rynku pozwalają na wybór tego, co jest naprawdę potrzebne, w przystępnej cenie. Preparaty możliwe do kupienia w sklepach zmiękczają stary sylikon i powodują jego stopniowe odpadanie już po kilkunastu minutach. Po całkowitym usunięciu sylikonu należy przemyć powierzchnię ciepłą wodą i dokładnie ją osuszyć przed zastosowaniem kolejnej warstwy nowego sylikonu.

Skuteczność tkwi w prostocie

Dzięki powyższym metodom usunięcie sylikonu nie będzie stanowiło już żadnego wyzwania, a drobne prace remontowe, wykonywane w domu, staną się prawdziwą przyjemnością. Dzięki zastosowaniu domowych środków, umożliwiających skuteczne poradzenie sobie z sylikonem, można zaoszczędzić gotówkę, a także czas. Dobranie odpowiedniego środka chemicznego też nie jest złym pomysłem. Dzięki niemu zyskuje się pewność, że sylikonowy problem zostanie całkowicie rozwiązany. Każde miejsce, które wymaga ponownego zastosowania sylikonu należ odpowiednio do tego przygotować. Przede wszystkim nie może w nim znajdować się ani gram wilgoci, bowiem wpłynie ona na przyczepność i trwałość nowego preparatu. Dobrze zabezpieczone miejsca, poddane działaniu wody, zapobiegną powstawaniu nieestetycznej pleśni i rozwijaniu się przez nią różnych chorób.

Poprzedni artykułCzym zmyć długopis ze skóry? Porady
Następny artykułNiezbędnik majsterkowicza- w jakie narzędzia warto się wyposażyć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj