Jak odnowić stare meble- kilka praktycznych porad

Daj swojemu staremu meblowi drugie życie, dzięki drobnym naprawom i odświeżeniu lakieru będzie wyglądał jak nowy. Właściwa renowacja mebli nie musi być trudna. Poniżej dowiesz się jak odnowić swoje antyczne skarby.

Jak odnowić stare meble?

Kiedy chcesz przywrócić stary mebel do stanu użyteczności, zwykle musisz użyć wielu różnych technik rzemieślniczych. Można między innymi naprawić obicia, ponownie skleić luźne połączenia mebli, zeszlifować stary lakier i ponownie zabejcować, wypolerować lub polakierować drewno. W ten sposób nadasz antykom nowy blask.

Naprawa oklein

Wiele starych mebli jest fornirowanych. Fornir to cienka warstwa wysokiej jakości drewna przyklejona do drewna niższej jakości. W starych meblach fornir często się odkleja, pęka i odpryskuje. Małe, uszkodzone miejsca na tej powierzchni można samodzielnie odnowić za pomocą kleju do drewna. Aby klej dobrze przywarł dobrze jest przycisnąć materiał do klejonej powierzchni za pomocą miękkiego i cienkiego kawałka drewna, albo ścisku stolarskiego. Poważniejsze naprawy forniru są trudne. Jeśli powierzchnia mebla jest mocno zniszczona, warto skonsultować się z ekspertem, np. konserwatorem zabytków.

Ponowne sklejenie poluzowanych połączeń meblowych

Przy odnawianiu starych mebli, takich jak kredensy i komody, ważne jest, aby przywrócić im dawną statyczność. Tam, gdzie stare połączenia klejowe się poluzowały, nakłada się nowy klej. Aby to zrobić, najpierw ostrożnie zdemontuj mebel za pomocą młotka, najlepiej gumowego. Wskazane jest, aby nie uderzać bezpośrednio w mebel, ale użyć kawałka drewna jako podpory. Następnie oznacza się poszczególne części taśmą z etykietami. W ten sposób zawsze będziesz wiedzieć jak prawidłowo złożyć je z powrotem.

Następnie należy ostrożnie zeskrobać stary klej dłutem i rozprowadzić klej do drewna po obu stronach spoiny. Teraz można ponownie złożyć elementy. Jeśli dociskamy je za pomocą zacisków śrubowych lub pasków napinających, należy również wcześniej umieścić na meblu podkładki. Zapobiegnie to powstawaniu śladów nacisku na drewno. Miękka tkanina powinna być wystarczająca.

Usunięcie starych warstw lakieru

Zanim przemalujesz stare drewniane meble, takie jak komody i krzesła, usuń stare warstwy farby i lakieru. Do pierwszego szlifowania należy użyć papieru ściernego o ziarnistości 180 lub 240, następnie w razie potrzeby można wybrać drobniejszy. Podczas szlifowania ważne jest, aby zawsze pracować zgodnie z kierunkiem usłojenia drewnianego mebla. Przy kształtach okrągłych należy stosować włókninę szlifierską lub drobną wełnę stalową. Są one bardziej elastyczne niż papier ścierny.

Jeśli lakier jest szczególnie wytrzymały, użyj preparatu do usuwania lakieru, aby go usunąć. Instrukcje producenta podają, jak długo należy pozostawić środek i jak go użyć. Następnie można usunąć warstwy lakieru za pomocą skrobaka, tutaj również ważne jest, aby zawsze skrobać zgodnie z kierunkiem słojów drewna.

Po usunięciu starego lakieru należy ponownie umyć mebel wodą. Kiedy są suche, możesz polakierować swój antyk. W tym celu dobrze jest, gdy wszystkie powierzchnie mają już swoją ostateczną fakturę. Dlatego zaleca się ponowne przeszlifowanie wszystkich powierzchni.

Przemalowanie

Nie ma mowy o odnawianiu mebli bez poprawy ich wyglądu. Do lakierowania najlepiej użyć lakieru akrylowego. Użyj pędzla do małych powierzchni, narożników i krawędzi. Przy większych powierzchniach najlepiej użyć wałka malarskiego. Nie należy nakładać zbyt dużo lakieru, aby na meblach nie było śladów farby.

Alternatywą dla całkowicie nowej warstwy farby jest naprawa poszczególnych uszkodzonych miejsc. Meble wykonane z drewna iglastego, takiego jak świerk i jodła, były dawniej malowane lub fornirowane szlachetnymi gatunkami drewna. Jeśli farba odpadnie, możesz wyretuszować to miejsce. Jeśli chcesz, aby Twój retusz wtopił się w obraz w sposób dyskretny, upewnij się, że tylko go uzupełniasz, a nie zakrywasz. Najpierw należy usunąć tłuszcz i brud. W tym celu należy użyć roztworu alkalicznego.

Jeśli chcesz pomalować swoje meble, możesz użyć wysokiej jakości farb akrylowych. Zmieszaj kolor z palety i przetestuj go na niewidocznym fragmencie mebla. Farby akrylowe lekko ciemnieją w miarę wysychania. Alternatywnie można zabejcować meble.

Poprzedni artykułKarta Biedronka- co daje i czy warto ją założyć?
Następny artykułChoroby zwierzęce- jakie są objawy wścieklizny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj