Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Księga wieczysta to podstawowy dokument, swoisty dowód osobisty nieruchomości. Numer księgi wieczystej jest unikalny. Nie ma dwóch takich samych numerów. Składają się z liter i cyfr. Z numeru KW wprost wynika informacja o tym gdzie dana nieruchomość się znajduje. Dzięki księdze wieczystej można ustalić stan prawny obiektu na dzień weryfikacji. Księgi wieczyste prowadzone są praktycznie dla każdej nieruchomości. Chodzi tu o mieszkania, domy, działki budowlane, grunty oraz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Numer księgi wieczystej. Dlaczego jest tak ważny ?

W księdze wieczystej dokonywane są wszelkie wpisy związane z obrotem nieruchomością. Znajdziemy tam ważne informacje. Kto jest właścicielem, czy nieruchomość jest zadłużona oraz szczegółowe dane na jej temat np. jaką powierzchnię ma działka, z ilu pokoi składa się mieszkanie. Informacje te zdecydowanie zwiększają  bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami. Do właściciela należy dbanie o to by wpisy odzwierciedlały stan faktyczny.

Najbardziej istotna zasada dotycząca ksiąg wieczystych głosi, że prawo ujawnione w księdze ma pierwszeństwo przed prawem w niej nieujawnionym. Mówiąc prościej oznacza to, iż jeżeli kupiliśmy nieruchomość ale nie zadbaliśmy o wpisanie tej informacji do księgi to formalnie nie jesteśmy właścicielem. I na przykład poprzedni właściciel bez naszej wiedzy może nieruchomość zadłużyć.

Numer księgi wieczystej jest niezbędny przy wszystkich procedurach związanych z obrotem nieruchomością. Z kupnem, sprzedażą, kredytem, spadkiem, darowizną lub podziałem majątku. Odpowiedź na pytanie jak znaleźć numer księgi wieczystej staje się kluczowa.

Gdzie znajdują się księgi wieczyste ?

Rejestr ksiąg wieczystych prowadzony jest przez wydziały wieczystoksięgowe sądów rejonowych właściwych dla lokalizacji nieruchomości. Obecnie wszystkie te zasoby zostały przeniesione do systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych EKW. Korzystanie z systemu znajdującego się na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości jest bezpłatne. Wszelkie sprawy z tego zakresu można więc załatwić online bez konieczności udawania się do sądu, często przecież oddalonego od miejsca naszego zamieszkania.

Zgodnie z prawem rejestr publiczny, jakim są księgi wieczyste, jest jawny i każdy ma do nich dostęp. Księgi są jawne ale żeby się z nich czegoś dowiedzieć trzeba znać numer KW nieruchomości. Jak znaleźć numer księgi wieczystej ? Wbrew pozorom nie jest to trudne.

Jak wyszukać numer księgi wieczystej ?

Zdarza się, że nie znamy numeru księgi wieczystej. To częsta sytuacja. Numer nigdy nie był nam wcześniej potrzebny a mieszkamy w danym miejscu od bardzo dawna. Otrzymaliśmy spadek i musimy dokonać wpisu by przenieść tytuł  własności. .  Zamierzamy kupić konkretny lokal i chcemy sprawdzić czy informacje, przekazane przez sprzedającego, są prawdziwe i wiarygodne. Często sprzedający nie chce udostępnić numeru zasłaniając się „wrażliwością danych”. A przecież aby uzyskać dostęp do treści rejestru niezbędna jest znajomość numeru KW nieruchomości. I znowu pojawia się pytanie jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Obecnie sprawa jest dość prosta. Z reguły znamy adres administracyjny obiektu. Na podstawie adresu możemy dodatkowo ustalić numer działki. Te dwie dane pozwolą nam stwierdzić numer KW. Przed nami dwie drogi. Gdy jesteśmy cierpliwi i zdeterminowani  możemy sprawę załatwić sami. Składamy wniosek z uzasadnieniem do właściwych, ze względu na położenie nieruchomości instytucji. Może być to Wydział Dokumentacji Geodezyjnej, Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego czy Wydział Geodezji i Kartografii Starostwa. Uiszczamy opłatę skarbową i czekamy. Druga droga jest wygodniejsza i szybsza. Wystarczy skorzystać z płatnych usług wyszukiwania numeru księgi wieczystej po adresie lub numerze działki. Takie usługi oferuje online większość wyszukiwarek zajmujących się księgami wieczystymi. Koszt wyszukania numeru księgi wieczystej zamyka się z reguły w kwocie kilkudziesięciu złotych.

Poprzedni artykułCo to jest dylatacja i kiedy warto ją zastosować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj