Zwierzak w domu może jednocześnie przynosić ogromną radość, jak i stanowić ogromny kłopot. Jedne z najbardziej popularnych domowych zwierząt – psy – nie są tu wyjątkiem. Te urocze zwierzęta mogą bowiem każdemu właścicielowi pokazać swoją mroczną stronę – pogryźć pilota od telewizora, rozszarpać poduszkę wraz z piękną poszewką czy, co gorsza, ugryźć jednego z gości czy domowników. Jak zapobiec lub zaradzić tego rodzaju przykrym wypadkom? Można rozwiązać takie kłopoty posiadając odpowiednią wiedzę o psim towarzyszu. Gdzie takie informacje znaleźć? Wystarczy czytać dalej.
Zwierzak w domu gryzie? Ustal przyczynę zachowania
Przede wszystkim warto pamiętać, że gryzienie jest dla psa odruchem naturalnym i jego behawioralną potrzebą. Problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy pies niszczy przedmioty, które nie są do tego przeznaczone lub próbuje podgryzać gości czy domowników. Obowiązkiem właściciela jest zapewnienie zwierzęciu bezpiecznego sposobu na realizację tej naturalnej potrzeby. Można to zrobić np. kupując dla psa odpowiednie gryzaki. Być może przyczyną tego, że pies gryzie, jest po prostu to, że zwierzę próbuje się zrelaksować, warto więc tylko zapewnić zwierzakowi odpowiednie zabawki i problem będzie rozwiązany.
Inną przyczyną gryzienia rzeczy i ludzi przez zwierzaka może być ząbkowanie, co dotyczyć może szczeniaków. Zwierzak będzie wtedy gryzł, by zaradzić jakoś niewygodom towarzyszącym temu procesowi, między innymi swędzącym dziąsłom. Wówczas takie zachowanie trzeba przeczekać lub skontaktować się z weterynarzem. Kolejnym powód, dla którego zwierzę gryzie niewłaściwe przedmioty czy opiekuna to fakt, że zwierzę cierpi. Kiedy psu doskwiera ból, zwierzak będzie tak właśnie reagował, a rozwiązaniem problemu będzie także zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej weterynaryjnej pomocy (ból czy dyskomfort może sygnalizować także gryzienie przez zwierzę samego siebie). Widać więc, że gdy borykamy się z problemem gryzienia przez zwierzę ludzi i nieprzeznaczonych do gryzienia przedmiotów, powinniśmy rozważyć wszystkie trzy przedstawione, możliwe przyczyny takiego zachowania.
Jak oduczyć psa gryzienia przedmiotów?
Jak już było wspomniane, pies podczas gryzienia rozładowuje stres i psychiczne napięcie. By zminimalizować ryzyko gryzienia przez psa nieodpowiednich przedmiotów warto – poza poleconym już zakupieniu zwierzęciu odpowiednich zabawek – zapewnić zwierzakowi odpowiednią dozę aktywności fizycznej, choćby wybierając się ze zwierzęciem na dłuższy spacer. Jest to szczególnie polecane wówczas, gdy wszyscy domownicy planują wyjść na dłuższy czas, w związku z czym nie będą mogli kontrolować zachowania zwierzęcia, które – zestresowane także wyjściem opiekunów – może zniszczyć ogromną ilość domowych sprzętów. Pies po długim spacerze najprawdopodobniej zaśnie, nie zainteresuje się przedmiotami, a te pozostaną w nienagannym stanie.
Warto także pamiętać, że istnieje typ zabawek, który zainteresuje i zajmie na jakiś czas nawet najbardziej oporne czworonogi – są to zabawki, do których wrzuca się karmę tak, by pies zdobywał pokarm bawiąc się. Zwierzęta niezainteresowane „zwykłymi” zabawkami do gryzienia być może chętniej zajmą się tego rodzaju atrakcjami. Podczas nieobecności właścicieli można także zostawić w domu grające radio lub telewizor – pies będzie miał wrażenie, że ktoś w domu jest i coś się dzieje, ryzyko szkód będzie więc mniejsze.
Jak oduczyć psa gryzienia ludzi?
By oduczyć psa gryzienia ludzi warto przede wszystkim często zwierzę głaskać i przytulać. Po pierwsze sprawi to, że ludzkie dłonie będą kojarzyły się zwierzakowi tylko z przyjemnymi doznaniami (krzywdzone czy bite zwierzę, nawet, jeżeli uderzenie miało być karą, chętniej będzie gryźć). Po drugie gryzienie właścicieli może być sposobem, w jaki zwierzę dopomina się o uwagę, a głaskanie oraz przytulanie, to dokładnie to, czego zwierzęciu w domu brakuje. Nie wolno prowokować zwierzaka stopami czy dłońmi do zabawy w gryzienie, bo nauczony tego, niegroźny i nieszkodliwy szczeniak, zapamięta, że może tak się bawić i wykorzysta to w dorosłości, czyniąc zdecydowanie więcej szkód. Jeżeli zwierzak nadal gryzie, podczas gryzienia należy czworonoga upominać. Nie wolno zwierzęcia bić. Wystarczy użyć komend „nie wolno” czy „zostaw”, wypowiedzianych stanowczym tonem głosu. Krzyczeć także na zwierzę nie należy.
Jeżeli pies jest mały i wyjątkowo trudno zwierzakowi nad sobą zapanować, można dodatkowo nie prowokować zwierzęcia i zaniechać na jakiś czas noszenia luźnych ubrań czy długich spódnic prowokujących zwierzę do gryzienia. Warto pamiętać, że małego psa jest łatwiej oduczyć złych nawyków lub w ogóle nie dopuścić do ich wykształcenia, tak więc na niepożądane zachowanie należy reagować w porę, tak szybko, jak zachowanie to zostanie zaobserwowane. W przypadku ciągłych niepowodzeń w wychowaniu psa warto zwrócić się do behawiorysty zwierząt, który pomoże nauczyć zwierzaka odpowiedniego zachowania i udzieli bardziej spersonalizowanych wskazówek, jak oduczyć psa gryzienia.
Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, tylko wtedy, gdy jest dobrze rozumiany przez właściciela. Zwierzę w domu, zamknięte w czterech ścianach, czy nawet tylko w obrębie podwórka – kiedy mogłoby hasać wolno po ogromnych przestrzeniach – bywa bardzo sfrustrowane. Warto więc dobrze zapamiętać powyższe informacje i stosować je w wychowaniu zwierzęcia, już od maleńkości, by wieść wspólnie ze zwierzakiem szczęśliwe, wolne od trosk życie.
Sprawdź także, jak wybrać najlepsze legowisko dla psa.