Piękny ogród- kiedy siać trawę?

Zdecydowana większość z nas marzy o zadbanym trawniku. Aby móc się takim cieszyć, należy starannie wybrać nasiona trawy. Nie mniej ważny jest odpowiedni termin ich wysiania. Nie wolno zapominać również o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Wysianie trawy nie jest więc tak proste, jak mogłoby się wydawać. Z całą pewnością, nie wystarczy nam sama odpowiedź na pytanie o to, kiedy najlepiej siać trawę.

Zamierzasz siać trawę? Przygotuj podłoże!

Jak już zaznaczono na wstępie, przygotowanie odpowiedniego podłoża jest kwestią kluczową, jeśli chcemy posiadać piękny trawnik w swoim ogrodzie. Jak jednak należy to zrobić? Wbrew pozorom nie jest to tak proste jak mogłoby się wydawać. Trawa posiada bowiem dosyć spore wymagania względem podłoża. Na pewno służyć będzie jej ziemia żyzna i zasobna w wodę. Jeżeli zdajemy sobie sprawę z tego, że trawa będzie miała dość trudne warunki, wybierzmy najbardziej odporny rodzaj nasion. Doświadczony sprzedawca na pewno doradzi nam odpowiednią mieszankę traw. Nierzadko, przed założeniem trawnika konieczne jest posprzątanie terenu, na którym ma się znajdować. Czasami znajdują się na nim różnego rodzaju śmieci, które mogą utrudniać trawie wzrost. Ponadto, dobrze byłoby zadbać o względne wyrównanie podłoża.

Kiedy jest najlepszy moment na to, aby siać trawę?

Po przygotowaniu podłoża, należy zastanowić się nad tym, kiedy siać trawę. Tak naprawdę, można wysiewać ją od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją lepsze i gorsze momenty na zakładanie trawnika. Na pewno najlepszym rozwiązaniem będzie wysiew traw na przełomie kwietnia i maja. Niestety, nie zawsze dysponujemy taką możliwością. Jeśli jednak mamy komfort planowania, zdecydujmy się właśnie na wysiew w tym okresie. Jeżeli jednak decydujemy się na wysiew trawy w okresie letnim, musimy mieć na uwadze częstsze niż na wiosnę podlewanie. Lato ma bowiem to do siebie, że bardzo często mamy do czynienia z okresami suszy. Niezwykle mocno utrudnia to wzrost roślin, w tym traw. Jeżeli chodzi zaś o jesień, najlepiej robić to na przełomie września i października. Wysiew traw w listopadzie jest dosyć ryzykowny, gdyż pogoda w tym miesiącu bywa dość kapryśna i nieprzewidywalna.

Co jeszcze warto wiedzieć o sianiu trawy?

Każdy, kto zakłada trawnik, musi zdawać sobie również sprawę z konieczności regularnego koszenia go. Trawa rośnie bardzo szybko, zwłaszcza jeśli wysiejemy ją na wiosnę. Warto byłoby więc posiadać w swoim domu kosiarkę, która umożliwi wygodne skoszenie trawnika. Jak często trawnik wymagać będzie koszenia? Na szczęście nie trzeba robić tego zbyt często. Wystarczające będzie koszenie trawy jeden raz w tygodniu. Trzeba jednak przyznać, że od tej zasady są wyjątki. Późną wiosną oraz mokrym latem, trawa może rosnąć jeszcze szybciej niż zwykle. Wówczas konieczne może być koszenie jej dwa razy w przeciągu tygodnia. Oczywiście, jeśli lato jest suche, trawnik może nie wymagać koszenia nawet przez dwa tygodnie. Zawsze należy więc obserwować stan trawy, bo tylko wówczas uda nam się zadbać o odpowiednią częstotliwość koszenia. Jeżeli nasz trawnik zmienia wygląd i pojawiają się na nim chwasty, należy rozpocząć walkę z tym niepożądanym zjawiskiem. Podobnie należy postąpić, jeśli obserwujemy dużą ilość mchu. Oczywiście nie wszystkim przeszkadzają stokrotki czy mech. Niemniej jednak, nie brakuje osób, które chcą mieć idealnie zielony i jednolity trawnik. Jeśli i my do nich należymy, poprośmy w sklepie ogrodniczym o specjalne preparaty przeciwko chwastom.

Więcej porad ogrodniczych znajdziesz na stronie https://zasadz.pl/.

Poprzedni artykułZakup mieszkania- na co zwracać uwagę?
Następny artykułDarowizna- czy można cofnąć darowiznę i jaki jest podatek od darowizny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj