Zakup mieszkania- na co zwracać uwagę?

Zakup mieszkania – od czego zacząć poszukiwania?

Kupno mieszkania to zwykle decyzja na całe życie i wbrew pozorom, nie jest to taka prosta sprawa. Zanim zaczniemy wić swoje gniazdko, musimy zwrócić uwagę na szereg ważnych elementów, dzięki którym wybór, którego dokonamy, będzie tym właściwym.

Przede wszystkim musimy zdecydować, czy w grę wchodzi rynek pierwotny, czy wtórny. Jest to o tyle ważne, ponieważ wiąże się z dwoma podstawowymi czynnikami, jeśli chodzi o wybór mieszkania – czas i pieniądze.

Jeśli zależy nam na większym wpływie w ostatecznym wyglądzie mieszkania, ale nie spieszy nam się z jego kupnem – wówczas możemy udać się do dewelopera. Mieszkania takie są zwykle w budowie, więc przyjdzie nam nieco poczekać z przeprowadzką.

Mamy jednak pewność, że wszystkie materiały użyte przy budowie i wykończeniu, jak również instalacja elektryczna i gazowa będą nowe. Zmniejszy to zarówno ryzyko awarii oraz wydatków na wymianę wadliwych elementów w przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym i narazi nas na przeprowadzenie remontu w momencie, gdy już będziemy je zasiedlać.

Są również pewne wady takiego rozwiązania. Nowe mieszkania są zwykle budowane na nowych osiedlach i nie możemy być pewni, w jaki sposób zapełni się dany teren. Przy zakupie mieszkania „z drugiej ręki”, mamy możliwość rozejrzeć się, co jest w pobliżu i czy taka infrastruktura nam odpowiada.

Na co zwracać uwagę poszukując idealnej lokalizacji?

Planując kupno mieszkania, zapewne ważne jest, co znajduje się w najbliższej okolicy. Zależy nam na wygodzie i oszczędności czasu, a więc z pewnością należy zwrócić uwagę, czy w pobliżu mieszkania znajduje się przystanek autobusowy lub tramwajowy, co pozwoli nam swobodnie dostać się w dowolną część miasta.

Oprócz tego, z pewnością dużym plusem będzie, gdy w pobliżu znajdziemy sklepy spożywcze, pocztę, aptekę czy przychodnię lekarską. Dla rodzin z kolei dużym udogodnieniem byłoby, gdyby niedaleko znajdowała się szkoła, przedszkole, żłobek lub plac zabaw.

Kupno mieszkania na miarę naszych oczekiwań.

Jeśli mamy spędzać w tym mieszkaniu dużo czasu, warto pomyśleć, by było przede wszystkim funkcjonalne, przytulne i miało odpowiedni metraż. Wybierając ofertę powinniśmy zwrócić uwagę na powierzchnię danego mieszkania, czy ma piwnicę, czy posiada balkon, a także na którym piętrze się znajduje, a jeśli na wyższym, czy w budynku jest winda. Zdarza się, że do mieszkania przynależy garaż lub miejsce parkingowe, co jest niewątpliwym plusem, jeśli posiadamy auto. Nie bez znaczenia będzie również widok z okien.

Jednak przede wszystkim najważniejsza jest kondycja mieszkania. Podczas oglądania należy oprócz wizualnych aspektów, mieć na względzie również stan podłóg i ścian – zwrócić uwagę, czy nie ma zacieków, czy za meblami nie czeka na nas niespodzianka w postaci szkodników, jaki jest stan techniczny armatury.

Stan prawny mieszkania – nadrzędna sprawa przed kupnem mieszkania.

Zanim podpiszemy umowę kupna mieszkania, musimy sprawdzić, jak wygląda ono od strony prawnej. Nie wahajmy się poprosić o kopię wypisu z księgi wieczystej. Zwróćmy uwagę, w jaki sposób sprzedający stał się jego właścicielem. Czy jest jego pierwszym użytkownikiem, a może je odziedziczył? Czy mieszkanie nie jest obciążone zadłużeniem bądź umową dożywotniego przebywania w danym lokalu?

Należy również ustalić, by osoba, od której kupujemy mieszkanie wymeldowała wszystkie osoby z niego do czasu, kiedy to my staniemy się jego nowymi właścicielami, by już nic nie przeszkodziło nam cieszyć się własnym kątem.

Poprzedni artykułIdealny przedpokój- czyli co na ścianę w przedpokoju?
Następny artykułPiękny ogród- kiedy siać trawę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj